Fren Hidroliği Ne İşe Yarar Neden Eksilir Nasıl Değiştirilir

Fren Hidroliği Ne İşe Yarar? Neden Eksilir? Nasıl Değiştirilir?

Frenin kullanıma uygun olması için hidrolik sistemden yararlanılır. Pistonlar arasında bulunan hidrolik sıvılar sayesinde özellikle direkt olarak pistonların sıkılması veya gevşetilmesi için değerlendirilebiliyorlar. Fren hidroliğinin nasıl sıkılacağı ve nasıl gevşetileceği gibi durumlar da doğrudan zaman içerisinde pistonlardaki ve yağın geçtiği alanlardaki basıncı etkiler. Fren hidroliği ne işe yarar? Neden eksilir? Nasıl değiştirilir? Bakım yapılırken sürekli olarak fren hidroliğinde eksilmenin söz konusu olduğu görülecektir.

Eksilmenin temel sebebi, kullanım kalitesi minimuma inmiş olan yağın dışarıya tahliye edilmesini sağlamaktır. Bu sayede özellikle uygulanacak olan basınç için yeni ve daha akışkan yapıda olan yağın eklenmesi gereklidir.

Fren Hidroliği Neden Eksilir?

Fren hidroliğinde kullanılan yağın eksilmesinin nedeni borulardaki çatlaklar veya yırtıklar olabilir. Buna ek olarak ana merkez silindirde hidrolik kaçağı bulunabilir. Ayrıca sistemdeki bağlantı noktalarının gevşemesi, tekerlen fren silindirinin bozulması gibi durumlar da yağı eksiltir. Fren silindirinde balataların aşınması gibi durumlar da fren hidroliğinin gerektiği gibi çalışmasının önüne geçer.