DR. EYÜP AKSOY CADDESİ. NO: 43/A KADIKÖY/İST

Araç Kış Bakımı

Araç Kış Bakımı

Araçlarımız yaşantımızın büyük bir kısmını oluşturuyor. Araçlarımızın ve kullanılan parçaların belirli ömürleri vardır. Bu parçaların belirli periyod aralıklarında değişmesi ya da bakımının yapılması gereklidir. Bu sayede araçların ömrü uzar oluşacak sorunlar en aza indirgenir. Özellikle kış aylarında araç bakımı yaptırmak çok daha önemlidir.Soğuk hava şartlarından dolayı bu parçalar buzlanma, donma gibi reaksiyonlar göstererek kısa sürede bozulmasına neden olur.

Kışlık Araç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

1- Kış Lastiği

Kış lastikleri, yaz lastiklerine göre daha daha fazla ve derin dişlidir. Bu sayede kar, yağmur ya da buzlanma gibi durumlarda sürtünmeyi en üst seviyeye çıkararak kontrolü kaybetmemenize yardımcı olacak en önemli unsurdur. Zorlu hava şartlarında kış lastiklerinin de yetersiz olduğu zamanlar olabilir bu yüzden kış aylarında mutlaka yanınızda zincir bulundurun.

2- Antifriz

Kış aylarında araçların kurtarıcısı antifrizdir. Araç kış bakımı hususunda en önemli noktadır. Araçlarda radyatörlerdeki suyun donmaması için antifriz kullanılır. Antifiz aynı zamanda pas ve kireçlenmeyi önler, soğutma sistemlerinde kireçlenme, aşınma gibi durumları önler. Bu yüzden hem araç yaz bakımı hem de araç kış bakımı için ihmal edilmemelidir.

3- Silecekler ve Cam Suyu

Yağmur ya da kar çok az miktarda da yağsa bir zaman sonra ön camda görüş açımızı kısıtlayacaktır. Bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak için silgeçleri kullanırız. Silgeçlerin silikonları ne kadar iyi kalitede olursa ön camdan suyu ya da karı temizleme kalitesi o kadar artacaktır. Aynı zamanda kış aylarında ve soğuk havalarda camlar buzlanma yapabilir. Eğer camlarınızı bir bez yardımı ile silerseniz tekrar buhu oluşacaktır hatta leke tutacaktır. Bu yüzden cam suyu kullanarak buzlanmalardan kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

4- Far Ayarları

Far ayarları hem kış hem yaz için oldukça önemlidir. Sonbahar ya da kış aylarında çoğu zaman havada yoğun bir sis olur. Sisli havada araç kullanmak oldukça riskli ve zordur. Bu yüzden araçlarınızın farlarını uygun koşullara göre ayarlarayarak bu risklerin önüne geçebilirsiniz.

5- Filtre Bakımları

Filtre bakımlarından en önemlisi yakıt filtresi ve motor filtresidir.  Motor filtreleri yaz filtresi ve kış filtresi olarak ikiye ayrılır. Kış aylarında motorunuzun çabuk çalışmasını ve verimliliğin artmasını istiyorsanız motor filtrenizin bakımını yaptırmalısınız.

Aynı zamanda kışın araçların kaloriferi çok sık kullanıldığı için polen filtresini değiştirmenizde de fayda vardır. Yaz aylarında polenlerden ve tozdan dolayı filtreler kısa sürede dolabilmektedir.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SON YAZILAR